Повечето от нас смятат че мазните и пържените храни са нездравословни, вредят на фигурата ни и по всякакъв начин се стремим да ги избегнем. Но дали мазнините наистина са толкова вредни, колкото мислим и защо забравяме, че те са основен и най-голям източник на енергия.

 

Мненията на специалистите също са противоречиви. Според някои научни изследвания обилната закуска, включваща пържени яйца и пържен бекон, не само че не е нездравословна, но дори помага за поддържане на здравословно тегло.

 

Според авторите на проучването, обилната закуска ускорява метаболизма и помага за по-бързото разграждане на мазнините.

 


Направените изследвания показват, че ако на закуска се приемат въглехидрати, през останалата част от деня по-добре ще се разграждат приетите с храната въглехидрати.



Включването на храни съдържащи мазнини и белтъци на закуска осигурява по-добро засищане през целия ден, отколкото приемът им на обяд или вечеря. Вече има достатъчно данни, че този режим на хранене е от особена полза при диетичните режими. 


Проучване е проведено сред мъже с наднормено тегло и затлъстяване, подложени на нискокалорийна диета. Осъществено е в два варианта - при нормален белтъчен прием 11-14%; или повишен такъв - 18-25%. Изследователите са наблюдавали какъв е ефекта при включването им в закуската, обяда, вечерята или разпределени по равно. Резултатите показват оптимално засищане при приемът на белтъци предимно сутрин.


Друго изследване, направено от британски учени показва, че диетичният режим, богат на преработени и мазни храни, увеличава риска от депресия.

 

Експертите от университета в Лондон са констатирали, че хранителните ни навици значително допринасят не само за здравословното, но и за емоционалното и психическото ни състояние.
 

 

Хранителен режим, в който преобладават пресни плодове и зеленчуци, ядки и риба може да помогне за преодоляване на депресивните състояния.


Резултатите били изведени на базата на експериментално проучване, сред две групи от доброволци. В проучването са взели участие 3486 души със средна възраст 55 години.

 

Участниците от едната група спазвали здравословна, средиземноморска диета, а във втората - консумирали главно пържени храни, обработено месо, богати на мазнини млечни продукти и десерти. Всеки от участниците в проучването отговарял на въпроси за хранителните си навици и давал самооценка на емоционалното си състояние.

 

При сравнение на резултатите, получени от двете групи, станало ясно, че рискът от депресия е с 26% по-висок при доброволците,консумирали основно преработени храни.

 

Според британските учени, положителния ефект от консумирането на средиземноморски тип храна, съчетанието на разнообразни продукти подобрява работата на кръвоносната система, понижават възпалителните процеси и риска от развитие на сърдечни заболявания, намаляват процесите на увреждане на клетките от свободните радикали и активните частици кислород.

 

Ползите се обясняват с наличието на много антиоксиданти, ненаситени мастни киселини, растителни пигменти, витамини, фолиева киселина и други полезни вещества, които се съдържат в средиземноморските ястия.